Dobre konto bankowe dla osoby prywatnej i firmy

Czym powinno się wyróżniać dobre konto bankowe, z którego klient będzie zadowolony, niezależnie, czy zakłada rachunek prywatny, czy dla swojej firmy?

Najbardziej zależy nam na funkcjonalności konta, a także zminimalizowaniu opłat za jego prowadzenie, co nie jest ostatnio trudne do uzyskania, gdy decydujemy się na konto internetowe. Banki, przerzucając na klienta wykonywanie wiele operacji, mogą zrezygnować z opłat za wykonanie przelewu lub dyspozycję założenia lokaty, gdy klient zrobi to online, bez fizycznego udziału pracownika banku.

Obecnie coraz częściej decydujemy się na konta osobiste z dostępem do rachunku online, by móc wykonywać przelewy w dogodnym dla nas terminie, bez konieczności udawania się do instytucji finansowej. Przez internet załatwimy także inne dyspozycje bankowe, jak stałe zlecenia zapłaty za comiesięczne rachunki za prąd, gaz czy telewizję kablową. Banki idą nam naprzeciw, proponując nawet zakładanie lokat terminowych przez internet, jeśli mamy dostęp do bankowości elektronicznej. Odbywa się to bardzo szybko, jeśli dysponujemy odpowiednią kwotą na rachunku, po prostu zlecamy założenie wybranej lokaty i przelanie na nią środków finansowych.

Klient chętnie wybiera konto, za prowadzenie którego bank nie pobiera opłaty miesięcznej, podobnie, jak za wydanie do niego karty debetowej. Czasami również za korzystanie z karty do rachunku banki nie naliczają opłaty, lub jest to uzależnione od tego, czy intensywnie z niej korzystamy. Jeśli przekroczymy daną kwotę przy płatnościach bezgotówkowych kartą, bank miesięcznej opłaty nie pobierze.

Jeśli chodzi o konto dla firmy, oczekujemy z kolei możliwości bezpłatnych przelewów, zwłaszcza dla obowiązkowych do ZUS czy Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorcy zwykle płacą za prowadzenie rachunku, otrzymując w zamian dostęp do limitu w koncie, czyli debetu, a także możliwość korzystania z karty kredytowej dla biznesu, przydatnej w codziennym opłacaniu rachunków firmy.