Posiadasz samochód? – pamiętaj o badaniu technicznym auta!

O obowiązku przeprowadzania okresowych badań technicznych wie każdy kierowca. A co stanie się jeśli nasza pamięć zawiedzie i przeoczymy termin kolejnego przeglądu?

W ten sposób nie zaoszczędzisz czasu!

Odkładanie badania na ostatnią chwilę zdarza się wśród kierowców bardzo często. Szybki tryb życia, mnóstwo spraw na głowie, święta, wakacje. Wszystko jest ważniejsze od zajechania do stacji diagnostycznej. Żadne wytłumaczenie nie będzie jednak wystarczające dla kontrolujących nas policjantów. Auto bez ważnego przeglądu traktowane jest bezwzględnie jako zagrożenie na drodze. Dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, a policjant wyda nam pokwitowanie dokładnie określające przyczynę tego zatrzymania. Najczęściej ważne jest ono przez 7 dni i pozwala na dojazd do stacji kontroli pojazdów. Jeśli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zaległego badania, nie będziemy już mogli legalnie poruszać się autem po drogach.

Nie zwlekaj z kolejnym badaniem

Jeśli przyczyną zatrzymania dowodu był nieważny przegląd, najbliższa stacja kontroli pojazdów dokona rutynowego badania technicznego by dopuścić auto do ponownej jazdy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zatrzymania z powodu złego stanu technicznego pojazdu. Wtedy musimy usunąć wszystkie wskazane na pokwitowaniu usterki (jak np. wymiana przedniej szyby czy pękniętego reflektora). Po skończonym badaniu diagnosta wystawia zaświadczenie potwierdzające jego pozytywny wynik (oczywiście jeśli samochód jest całkowicie sprawny). Dzięki zaświadczeniu wydanym na stacji i policyjnym pokwitowaniu, możemy znowu leganie jeździć po drodze. Dobrze jest skserować te dokumenty.

Dowód z powrotem w kieszeni

Z dokumentem ze stacji kontroli udajemy się do wydziału komunikacji we właściwym starostwie, gdzie wnioskujemy o zwrot dowodu rejestracyjnego (nie trzeba wnosić żadnych opłat). Policja ma tydzień na wysłanie do starostwa zatrzymanego dowodu. Dowód zostaje nam wydany w zamian za oryginał oświadczenia diagnosty i pokwitowania od policjanta. Na samym końcu znowu jedziemy na stację po brakujący wpis w dowodzie. Tu przyda nam się ksero zaświadczenia. To wszystko – samochód jest ponownie gotowy do naszej dyspozycji.