Wakacje w Kenii – najważniejsze informacje dla turystów

 

Kenia dysponuje własnymi liniami lotniczymi Kenia Airways, które obsługują połączenia krajowe i zagraniczne. Ponadto do Kenii lata wielu przewoźników czarterowych, zwłaszcza związanych z biurami podróży, oferującymi zorganizowane wakacje.

Samoloty z zagranicy lądują w Nairobi i Mombasie, skąd można udać się w dalsza podróż. Z Warszawy nie ma bezpośredniego połączenia do Kenii. Należy skorzystać z lotu z przesiadką np. w Londynie lub Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie.

W tym celu można kupić bilety lotnicze u jednego przewoźnika np.: KLM, British Airways, Austrian Airines, Brusseis Airlines, na przelot z Warszawy z przesiadką do Nairobi, bądź znaleźć połączenie tanią linią np. do Amsterdamu i dalej bezpośrednim lotem do Kenii np. Kenia Airways.

Koszty zależą od terminów rezerwacji biletów lotniczych, okresu pobytu na miejscu i oczywiście pory roku. Warto zapytać w biurze podróży o zniżki  np. dla studentów, które mogą wynosić nawet 40%, tańsze warianty rezerwacji, np. APEL, lub poszukać sprzedaży promocyjnych organizowanych przez niektórych przewoźników.

Jomo Kenyatta International Airport w pobliżu Nairobi jest jednym z najnowocześniejszych lotnisk w Afryce. Zapewnia wszelkie niezbędne udogodnienia dla podróżnych, podróżnych tym całodobową wymianę walut, pocztę, restauracje, sklepy wolnocłowe i bary. Przed i za linią odpraw celnych można skorzystać z usług tragarza. Turyści mogą zaszczepić się w punkcie zabiegowym w hali przylotów. Niestety do centrum miasta nie kursują żadne autobusy. Za kurs taksówką trzeba zapłacić 1500 KSH, KS. Podróżując z kimś można podzielić się kosztem.

Lotnisko Moi International Airport w Mombasie przystosowano do obsługi samolotów szerokokadłubowych, nie jest jednak tak reprezentacyjne jak w Nairobi. Kilka lat temu przeprowadzono remont i zbudowano nowy terminal pasażerski.

Do Kenii nie lecimy jednak by podziwiać nowoczesne lotniska a raczej odbyć podróż w czasie. Warto pamiętać o aparacie fotograficznym lub kamerze filmowej i lornetce. Zapaleni wędkarze lub golfiści powinni zabrać sprzęt, jeśli zamierzają uprawiać swój ulubiony sport. Przydadzą się także dobre przewodniki turystyczne i klucze do oznaczania ptaków i ssaków wschodniej Afryki, które będą pomocne w trakcie safari.

Klisze są w Kenii bardzo drogie, najlepiej przywieźć nieco większy zapas własnych. Na miejscu można bez przeszkód wywołać je w firmowych punktach Kodaka, Agfy czy Fuji.

Przybory toaletowe i kosmetyki dostępne są na miejscu w dużym wyborze, lecz dosyć drogie ze względu na pochodzenie z importu. W sieci elektrycznej jest napięcie na 240 V, gniazdka wymagają 3-bolcowych wtyczek. Przed wyjazdem należy zabrać odpowiedni adapter przejściowy. Aby wynająć samochód na okres dłuższy niż 90 dni, trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy. W Kenii obowiązuje ruch lewostronny.

Przez większa część roku w Nairobi panują warunki zbliżone do europejskiego lata. W podróży służbowej marynarka może okazać się strojem zbyt ciepłym za dnia – można jednak ją założyć na elegancką kolacje. Planując wyjazdy na safari należy zabrać przynajmniej jeden komplet ubrań na każdą pogodę. Pełny rynsztunek myśliwego nie przyda się na wybrzeżu i w parkach na sawannie, gdzie wystarczy lekka, wygodna odzież. Podczas noclegu w górskich lub leśnych schroniskach i bungalowach konieczny będzie ciepły strój – podobnie jak zimą w schronisku w Tatrach.

Ubrania powinny być szybkoschnące albo dające się łatwo wyprać. Powszechna w Kenii czerwona gleba łatwo brudzi każdą odzież. Wybierając obuwie, trzeba pamiętać przede wszystkim o wygodzie, nie o elegancji. W miastach ulice i chodniki są często nierówne i dziurawe, a w buszu dróg nie ma wcale. Na wybrzeżu turyści mogą śmiało chodzić w szortach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę islamskie zasady dotyczące odpowiedniego stroju – wykluczone jest opalanie się topless lub nago, grożą za to kary sądowe.