Hostel, nie hotel. Tanie noclegi w Polsce i Europie

Czy można zjeździć cały nasz kraj, całą Europę czy cały świat jeśli nie mamy zbyt wielu pieniędzy? Tak, jest taka możliwość. Wystarczy jedynie się odważyć wyruszyć w drogę oraz… znaleźć tanie miejsca noclegowe. Nie trzeba wydawać wiele pieniędzy na hotele, tym bardziej jeśli zamierzamy się skupić na zwiedzaniu i do noclegowni będziemy tylko powracać na noc. Dobrym, znacznie tańszym rozwiązaniem jest hostel. W hostelach panuje inna atmosfera niż w hotelach. Do hosteli przybywa młodzież z wielu krajów, chętni do nawiązywania nowych kontaktów, ciekawi świata. Jest to dobry sposób na poznanie znajomych.

Zwróćmy uwagę na to, w jakiej okolicy umiejscowiony jest hostel (czy np. w centrum miasta, niedaleko od atrakcji turystycznych). Często w hostelu znajduje się kuchnia, w jakiej można coś ugotować lub przechowywać pożywienie w lodówce. Czasami hostele oferują śniadania oraz obiady (np. dla grup zorganizowanych). Zdarza się, że na terenie hostelu znajduje się boisko, stół do tenisu stołowego, krąg ogniskowy lub dostępny dla wszystkich gości taras. Bywa, że dostępne są także różne sprzęty takie jak: żelazko, deska do prasowania czy suszarka do włosów.

Tanie noclegi oferują np. schroniska turystyczne. Schroniska turystyczne znajdują się np. na szlakach górskich, np. w Tatrach, w Beskidzie Sądeckim, w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach, w Beskidzie Śląskim, w Górach Opawskich, na Przedgórzu Sudeckim,  w Górach Orlickich, w Górach Sowich, w Rudawach Janowickich, Górach Izerskich. Osoby lubiące spacerować po górach mogą zatrzymać się na drodze i przenocować. W schroniskach turystycznych najczęściej dostępna jest kuchnia. Schroniska turystyczne mają różny standard.